HTML

  1. úvod do HTML
  2. anatomie dokumentu HTML
  3. základy práce s textem
  4. oddělovače, úprava obrázku na internet, obrázky a multimedia
  5. odkazy a weby
  6. formátované seznamy
  7. formuláře
  8. tabulky
  9. rámečky
  10. kaskádové styly
  11. tipy a triky



Nejpodrobnější informace o jazyku HTML naleznete na stránkách W3C - HyperText Markup Language (HTML) Home Page (v angličtině).

Kompletní soubor s popisem jazyka HTML v angličtině (2.390KB - soubor nápovědy ve win, zabalený ve formátu ZIP).


Jak vytvořit soubor HTML?

Jako editor doporučuji AceHTML, i když je možné použí i editor z windows "Poznámkový blok" nebo "WordPad".

Plně dostačující je freeware verze AceHTML. Po stažení je funkčnost programu omezena na 30 dnů. Po registraci je již plně funkční bez omezení. Výhodou je, že zvládá různé kódování a převody mezi nimi, má nápovědu ke HTML kódu a umožňuje jeho rychlé vkládání.

Vynikající je také český univerzální editor PsPad. Pracuje s prostým textem, ale má řadu různých formátů. Pro tvorbu HTML stránek má některé funkce, které šetří čas a umožňují automatizaci práce.

Dále je možné také použít český HTML editor Webster. Výhoda je, že je celý v češtině, má dobře zpracovanou nápovědu k HTML, umožňuje rychlé vkládání kódu HTML a má částečně i WYSIWYG editaci, která vytváří rozumný kód. Nevýhodou je, že používá jen kódování Unicode - UTF-8.

Pokud chcete tvořit stránky ve WYSIWYG editoru, můžete si stáhnout kvalitní editor Nvu (české info), který je zdarma a je podporován sdružením okolo Mozilly. Jeho velkou výhodou je, že podporuje práci s CSS a validním HTML. V současné době je vývoj ukončen a projekt pokračuje jako KompoZer. Pro oba editory je možné si doinstalovat české prostředí.


Kontrola souboru v HTML

Na stránkách NetMechanic je možné využít jejich on-line kontroly, programem HTML Toolbox. Po zadání adresy stránky se provede kontrola. Kontrolují se odkazy, správnost kódu HTML, kompatibilita prohlížečů a rychlost načítání (umožňuje i optimalizaci obrázků).

Kontrolu stránky si můžete nechat také udělat na stránce W3C MarkUp Validation Service. Je zde možné zadat adresu stránky nebo i soubor, který chcete zkontrolovat. Po odeslání jsou vypsány chyby i s popisem.

Pokud chcete, aby vaše stránka byla správně napsána, můžete si ji nechat upravit na stránce W3C Tidy your HTML. Po zadání adresy stránky je tato zobrazena. Pokud se podíváte na zdrojový kód (Zobrazit - Zdrojový kód), bude tento již opraven a upraven kontrolním programem.

Validaci stránky je možné také provést na Fetch Page. Zde je možné nechat si skontrolovat stránky různého typu - HTML, XHTML, XML, WML.

Poznámka: Všechny tyto stránky jsou v angličtině.


Server na vlastním počítači

Vytvořit server na vlastním počítači je možné s použitím různých serverů. Osobně dávám přednost APACHE a hlavně již vytvořeným různým balíkům.

XAMPP je jeden z mých nejoblíbenějších. Existují verze jak pro Windows, tak pro Linux, Mac OS X a Solaris. Výhodou je, že je možné buď spustit klasickou windows instalaci nebo balík bez instalování jen rozbalit. XAMPP je možné stáhnout buď v plné verzi nebo ve verzi Lite, plus je možné si verze rozšířit i o PERL a Tomcat.

EasyPHP je instalační balík určený pro Windows. Jednoduché použití.

GuppY je francouzské CMS (obsahuje i český překlad), které funguje bez použítí databáze. Na stránkách nabízí instalační balík miniGuppY pro Windows i se serverem.

Uniform Server - další server, který je možné použít pod Windows. Jednoduchý, malý a rychlý. Instalace obsahuje PHP5, MySQL apod. Pomocí pluginů je možná změna na PHP4, doinstalace FTP serveru, Tomcat apod.

BRS WebWeaver - pokud by jste chtěli nějaký jiný sever pro Windows, můžete zkusit tento. Je zase jednoduchý, malý a rychlý. Není problém si do něj pak nainstalovat PHP, Perl apod. dle potřeby.

Xitami je opět jednoduchý server pro Windows. Jeho výhodou je možnost instalace i na flasch a tím jednoduchá přenositelnost.

Další možnosti - VertrigoServ, Stunnix Advanced Web Server a mnohé další, které najdete na internetu.


Zajímavé odkazy